Umelec, Základateľ

Andrej Rudavský
je vnímaný ako jeden z najvýznamnejších slovenských sochárov druhej polovice 20. storočia.

Námetmi sochárskych diel Andreja Rudavského boli kaplnky, pastieri, pútnici, bojovníci.

Diela Andreja Rudavského boli vystavené doma i v zahraničí a sú zastúpené vo všetkých najvýznamnejších slovenských galériách a na mnohých svetových sochárskych sympóziách.

Jeho socha Vierozvestovia stojí pred budovou Organizácie Spojených národov v americkom New Yorku. Robustné, organicky a živo pôsobiace neofuturistické sochy-architektúry dávajú možnosť zahrnúť rozmanitú škálu života:

„Chcem, aby moje sochy v sebe niesli všetky pohnútky, aby pole výrazu kulminovalo od lyriky po drámu, lebo toto všetko je schopné sa v človeku stretávať“ (Rudavský).

Ako najmladší člen pôsobil v legendárnej umeleckej Skupine Mikuláša Galandu. Do tejto skupiny umelcov, ktorých v roku 1957 spojilo rebelantstvo voči dogme socialistického realizmu.

V roku 1972 ho spolu s ostatnými galandovcami vylúčili zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov, čo prakticky znamenalo zákaz oficiálnych výstav a nákup jeho diel do zbierok galérií. Viaceré jeho diela boli na príkaz vtedajšej moci zničené.

Svojou výtvarnou tvorbou i morálnym postojom počas socializmu Andrej Rudavský právom patrí k významným osobnostiam slovenského moderného výtvarného umenia a k tým nepočetným, ktorých totalita viackrát kruto lámala, ale nezlomila.